Dotyková terapie
Ano! Čtete správně… i doteky mohou být léčivé a pomáhat k navázání vztahů s Vašimi dětmi, či partnerskému vztahu. Doteky obecně jsou důležité pro náš život. Jsou naší lidskou potřebou nejen v nejútlejším věku ale i v dospělosti a stáří. Každý člověk potřebuje mít citové pouto a pokud ho nebude mít, bude se cítit osamocený, ztracený a nemilovaný. Proto se v náhradním rodičovství dává na první místo vytvoření citového pouta mezi dítětem a náhradním rodičem.
Zaujala Vás dotyková terapie? Na následujících řádcích Vám ji detailně představíme. Dotyková terapie v nahradím rodičovství nezahrnuje pouze doteky, jak si je můžeme představovat. Důležitý je oční kontakt mezi dítětem a terapeutem, verbální komunikace, ale především pak komunikace neverbální. Věděli jste, že i takové mazlení a tulení lze považovat za dotykovou terapii?
Pro nejmenší je vhodná tzv. jemná dotyková terapie. Jemné dotyky cílí na nervové zakončení, které ovlivňují naše city a posilují pouto mezi terapeutem a dítětem. Dotyky jsou rytmické a opakované, což pomáhá k uvolnění celého těla. Pro pozitivní přijetí dotykové terapie u dítěte, lze doteky využít v rámci hry, kterou mohou děti samy vést. Terapeut se může dotýkat zad dítěte v rytmech například "přípravy pizzy"…válí těsto, poté pokládá ingredience.
I samotné dítě si může říct, jaké ingredience by měl terapeut na jeho "pizzu" přidat. Terapie je mimo jiné vhodná i pro děti, které trpí fyzickými nebo duševními problémy.
Jemné dotykové terapii se již několik let věnuje Martina Smutná. Její vášeň pro tuto terapii ráda sdílí ve formě nabízených kurzů. V kurzu se účastníci naučí obecnou masáž těla a správné tahy a doteky.
Zdroj:
SMUTNÁ, Martina. Jemná dotyková terapie. Rodinná síť [online]. ©2023 [cit. 2023-10-25]. Dostupné z: https://www.rodinnasit.cz/vychova-a-pece/jemna-dotykova-terapie/.